Pociąg do tradycji. Kurpie i szlachta

W Kurpiach Szlacheckich w  gm. Troszyn 10 lipca  odbył się festyn. Jego tematem przewodnim było hasło: "Pociąg do tradycji. Kurpie i szlachta". Imprezę, przy wsparciu KGW Kurpie, zorganizowała Izabela Gawek, która pełni funkcję sołtysa dwóch wsi - Kurpi Dworskich i Kurpi Szlacheckich. Sołtyska pozyskała środki z LGD Zaścianek Mazowsza z programu "Iskra - Inicjatywy w Społecznościach Kształtujące Rozwój ich Aktywności ". Program ma na celu  wzrost aktywności społecznej i obywatelskiej mieszkańców obszaru LGD oraz  inicjowanie integracji lokalnych społeczności na rzecz dobra wspólnego i włączenia społecznego z podkreśleniem lokalnej tożsamości.

Priorytetem liderki z Kurpi jest ponowne ożywienie, tętniącej niegdyś życiem, stacji kolejowej, która znajduje się w Kurpiach Dworskich, tuż obok jej miejsca zamieszkania. Chce utworzyć tam miejsce spotkań mieszkańców, przestrzeń do organizacji warsztatów twórczych oraz cyklicznych wydarzeń, a także muzeum historii lokalnej kolei. Obecnie stacja jest opuszczona, a festyn w tym miejscu odbył się po raz pierwszy.

Atrakcji było na festynie wiele, a wśród nich m.in.: dmuchane zjeżdżalnie, gry i zabawy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, malowanie twarzy, bańki mydlane. Były też grill i pyszne jedzenie przygotowane przez KGW z regionu dla każdego oraz konkurs kulinarny na najlepsze ciasto.

Na scenie wystąpił  klub seniora z Troszyna i grupa śpiewcza z kółka rolniczego z Kamianki. Marek Kaczyński i Mirosław Szczubełek przeprowadzili pogawędkę na temat szlachty średniowiecznej. Na zakończenie odbyły się warsztaty tańców regionalnych, które poprowadził Kazimierz Trzaska. Na koniec odbyła się zabawa przy muzyce na żywo przy kapelach Czyże i Grzegorza Chorążewicza z Suska Nowego.

Powiat Ostrołęcki był współorganizatorem wydarzenia.

Tekst i foto: R.N/Terazostroleka.pl