Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Premiera "Kobiety z Puszczy"

8 grudnia miała miejsce premiera wyjątkowej na naszym rodzimym rynku wydawniczym książki: „Kobieta z Puszczy”. Jej autorką jest Iwona Zyśk.

W książce znajdziemy historie 14 kobiet: Laury Bziukiewicz, Teresy Grzyb, Marianny Pokory, Krystyny Łaszczych, Edyty Pliszki-Późniewskiej, Zofii Samul, Zofii Drężek, Stefanii Dawid, Stanisławy Sucheckiej, Danuty Kostewicz, Justyny Kaczorek, Czesławy Samsel, Janiny Anny Krzyżewskiej i prababci autorki. Książka powstała dzięki licznym spotkaniom i rozmowom, dzięki słuchaniu. Każda z opowieści jest inna, tak jak różne są kobiety. Ich troski, radości, codzienne zmagania. W tle jest region kurpiowski – jego historia, obrzędy, tradycje.

Spotkanie poprowadziła Małgorzata Parzych, redaktorka publikacji.

-  Napisałaś Iwonko książkę – apoteozę kobiety kurpiowskiej, jej wysiłku, piękna, woli trwania. Kobiety, sportretowane słowem przez Ciebie, tkają swoje życie niczym kurpiowski pasiak – nitka po nitce, radosne chwile i smutne, i znów trochę barwy jasnej, by skontrastować ją z tą ciemniejszą. Bije jednak od nich blask. Opowiadasz o nich Iwonko z wielką miłością i czułością, a także uważnością. Ukazujesz zwykłe – a przecież tak niezwykłe życie. Uderza też mnie tytuł tej książki – „Kobieta z Puszczy”, nie kobiety, ale kobieta, bo każda z bohaterek jest indywidualnością, wnosi swój oryginalny wkład w życie kurpiowskiej, puszczańskiej społeczności. Zresztą, Proszę Państwa, Puszcza jest przecież kobietą, i ta Puszcza przygarnia te silne kobiece osobowości. Sama Iwonko jesteś jedną z nich, Kobietą z Puszczy.

Były gratulacje, wzruszenia, życzliwe słowa, a nawet „Sto lat” przy wtórze kurpiowskich muzykantów Pawła Łaszczycha i Ryszarda Kaczyńskiego. Powiat reprezentował wicestarosta Krzysztof Parzychowski oraz Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym.

Wydanie publikacji wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Ostrołęcki i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Matronat nad książką sprawuje Herbooks Feministyczna Księgarnia Internetowa, zaś patronat: Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło.

"Dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że książka się ukazała. Dziękuję wszystkim kobietom, które miały wpływ na to, że powstała: bohaterkom; tym, które nieustająco dopytywały i uświadamiały, że czas ucieka (Iwonie i Marcie); Małgosi – za to, że koiła dobrym słowem i za korektę oczywiście; kobietom najbliższym – mamie, siostrom (Magdalenie, bo Marcie dziękowałam powyżej), babciom, siostrzenicom, ciotkom, znajomym, koleżankom. Tym kobietom, które spotykam przypadkiem, a czasami podsłuchuję i podglądam, z ciekawością. Dziękuję Mirosławowi Grzybowi za znajomość co najmniej dwudziestoletnią. Dziękuję Bartoszowi Dudzie – wyszło pięknie!

Podziękowania składam na ręce wszystkich życzliwych osób, instytucji i samorządów, które wsparły niniejsze wydanie. Dziękuję Marianowi Krupińskiemu, Krzysztofowi Parzychowskiemu, Dariuszowi Łukaszewskiemu, Aldonie Kuciej, Katarzynie Grodzkiej, Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Powiatowi Ostrołęckiemu, Gminie Kadzidło, Bankowi Spółdzielczemu w Ostrowi Mazowieckiej. Dziękuję Feministycznej Księgarni Internetowej Herbooks za matronat i odkrycie tego wspaniałego słowa. Za wcześniejsze wsparcie ślę podziękowania - Nadleśnictwu Ostrołęckiemu z nadleśniczym Zdzisławem Gadomskim oraz Kurpiowskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszyńcu z ówczesną prezes Cyrylą Kosińską. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zechcą sięgnąć po „Kobietę z Puszczy” - podziękowała na swoim profilu na FB autorka tej wyjątkowej publikacji.

 

Fot. i tekst Fb Związku Kurpiów 

 

 

 

Wersja XML